Kombinace sportu a sauny

V minulém článku jsme si rozebrali jak se správně saunovat a jak v ní dýchat. Dnes si povíme něco o tom, jak kombinovat sport a saunování.

Kdy jít do sauny

Je lepší před tréninkem, po něm, nebo jít do sauny až v odpočinkovém dnu? Zda od saunování očekáváme regeneraci, tak bychom měli volit saunu až po sportovní aktivitě nebo ve dni volna. Pro silové sportovce je vhodné zařadit saunu před zátěží (warm-up) nebo s větším odstupem po zátěži a naopak, pro sportovce co chtějí zlepšit vytrvalost je dobré navštívit saunu těsně po výkonu. Ale pozor, tepová frekvence by měla být při vstupu do sauny pod hodnotou 100 úderů za minutu.

Při každém saunovacím cyklu vypotíte přibližně 0,5l tekutin, je tedy velice důležité doplňovat v průběhu dostatečné množství vody, jinak dojde ke snížení regenerace z důvodů dehydratace organismu.

Saunování pro běžce

Tepelná terapie má pozitivní vliv na vytrvalostní výkonnost. Namáhané svaly se díky tomu rychleji regenerují (odplavuje se ze svalů kyselina mléčná) a tím může dopomoci k lepšímu výkonu, posílení imunitního systému a větší odolnosti při stresové zátěži. Celý cyklus zahřívání a zchlazování provádíme maximálně 3-5x. V potírně bychom měli setrvat v rozmezí mezi 10-15 minutami nebo do snesitelnosti, nejlépe v poloze v leže, kdy je celé tělo vystaveno stejné teplotě. Zchlazovací fází dojde ke vazokonstrikci neboli stažení cév, tu provádíme chladnou nebo studenou vodou buď sprchou, políváním vědrem nebo koupelí v bazénku. Po celém saunovacím cyklu následuje odpočinek v relaxační části, kde je vhodné doplnit tekutiny.

Saunování pro silové sportovce

Při vysokém zatížení těla po silovém tréninku bychom neměli navštívit saunu ihned po fyzické zátěži. Naplánujte si relaxaci o několik hodin později, nebo až druhý den, kdy budete mít volno od cvičení. Saunování stimuluje produkci hormonů, zlepšuje kardiovaskulární systém a pomáhá se zbavit toxinů z těla. Růstový hormon pomáhá regeneraci svalů, kostí a urychluje zotavení po úrazech.

Sauna a sport k sobě prostě patří. Je vhodná pro začínající i profesionální sportovce. Pomůže jak k relaxaci mysli, tak k regeneraci i léčbě nemocí. Nezapomínejte tělu dopřávat zasloužený odpočinek.