Bolesti krční páteře a svalů šíje a jak jim předcházet

Dnešní uspěchaná doba poskytuje jen málo příležitostí k tomu, aby člověk na chvíli zastavil a dal tělu šanci si odpočinout a nabrat nové síly. Přepracované a unavené tělo nám dá ale vždy po čase vědět. Bolesti krční či bederní páteře, bolesti hlavy nebo napětí svalů již určitě potkalo každého z nás. Lidské tělo není stavěno na neustálou zátěž a ví, kdy přestat, a v tomto ohledu bychom mu měli naslouchat.

Organismus potřebuje pravidelný a zasloužený odpočinek, a ať už zvolíte jakoukoliv cestu relaxace, vaše tělo vám za to určitě poděkuje.

Jedním z nejčastějších problémů, s kterým navštěvují lidé lékaře, fyzioterapeuty a maséry, bývá bolestivost a ztuhlost šíje a krční páteře, související s bolestmi hlavy. Šíjové svalstvo také nazývané svalstvem “stresovým” je denně pod neustálým fyzickým i psychickým tlakem. Ve vypjaté a stresující situaci se svalová vlákna svalů trapézového, zdvihače lopatky a krátkých svalů v oblasti krčních obratlů napnou a smrští. Pokud tedy člověk pracuje a žije pod stálým tlakem, tato svalová vlákna zůstávají napjatá a tvoří se v nich bolestivé body tzv. triggerpointy. Tyto body způsobují různorodé potíže od lokální bolesti po bolest vystřelující do oblastí hlavy, ramen nebo hrudníku. Další příčinou bolestivosti krční páteře bývá nesprávné držení těla, často způsobené svalovými dysbalancemi a nesprávným stereotypem dýchání. Svalová nerovnováha se objevuje u mnoha lidí, kteří mají sedavé zaměstnání, nedodržují správnou ergonomii sedu u počítače a tráví u něho většinu času, dále také u lidí, kteří nepřiměřeně a jednostranně zatěžují své tělo nevhodným sportem nebo i jedinců, kteří nesportují vůbec.

Z těchto a dalších příčin mohou vznikat následující obtíže:

  • Zatuhlost a bolesti svalů šíje a krku
  • Bolesti hlavy či ramen
  • Výskyt bolestivých bodů tzv. triggerpointů ve svalech
  • Blokády obratlů a žeber
  • Šumění nebo pískání v uších
  • Vznik svalové nerovnováhy – svaly na přední straně krku ochabují a slábnou, na zadní straně se zkracují a napínají, a tím se zapojují nesprávně do pohybových vzorců a špatně spolupracují s ostatními svalovými skupinami těla

Jak obtížím předcházet?

Samozřejmostí je správná životospráva. Důležitý je pravidelný a přiměřený pohybový režim, zaměřený na posílení a protažení svalů, nauka o správném držení těla a správné ergonomii práce v sedě u počítače, popřípadě práce ve stoji nebo s těžkými předměty. Avšak jednou z nejdůležitějších věcí je dostatečný odpočinek. Kvalitním odpočinkem dáme svalům, kloubům a celému tělu čas zregenerovat, uvolnit se a načerpat nové síly.
Mezi nejvyhledávanější metody k regeneraci a relaxaci organismu patří bezpochyby wellness procedury jako jsou například vířivá koupel, sauna nebo parní lázeň. Všechny tyto procedury mají pozitivní vliv na organismus člověka. Celkově zlepšují obranyschopnost organismu a odolnost na změny teplot. Působí na kůži, kardiovaskulární systém a neurovegetativní systém. Dále také uvolňují pohybový aparát, dýchací cesty a odlehčují psychické napětí a úzkost.
Po odpočinku v páře či vířivé koupeli je velice příjemná a regeneraci zintenzivňující klasická či jiná relaxační masáž.
Relaxace pomocí masáže je skvělý a příjemný způsob jak uvolnit ztuhlé a unavené svaly. Masáž také působí na cirkulaci krve v masírované oblasti a zlepšuje tak přívod kyslíku do svalů. Účinek masáže je celkově uvolňující a pravidelná masáž přispívá ke zlepšení fyzického i psychického stavu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *